Oprogramowanie takie jak niebawem będą obowiązkiem każdej placówki medycznej.
Dobrze jest już teraz kupić odpowiednie licencje, ale z jakiego powodu jest to potrzebne.

O tym w artykule.

E-kartoteka pacjenta dostępna dla każdego lekarza

dokumentacja pacjentów onlineElektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej każdego pacjenta to póki co marzenia ściętej głowy.

jednak taki system mógłby usprawnić działanie opieki medycznej w całym kraju.

Gdyby każdy lekarz w Polsce z dostępem do odpowiedniej bazy danych mógł zobaczyć pełną kartotekę swojego pacjenta online to nie byłoby już problemów z brakującymi wpisami w kartotece. Zniknąłby też problem pacjentów leczących się w różnych placówkach lub świeżo po przeprowadzce. Wszyscy skorzystaliby na pełnej integracji systemu elektronicznej kartoteki dostępnej dla każdego lekarza.
Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczeń tego systemu, aby nie można było w łatwy sposób go złamać.
To jednak znikomy problem przy rozmiarach powstałych w całym procesie baz danych, które z pewnością byłyby ogromne i trudne do zarządzania.

Może kiedyś doczekamy się takiego rozwiązania, póki co pozostaje nam czekać.

Inicjatywa komputeryzacji

Postępująca komputeryzacja i informatyzacja jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym w firmach prywatnych oraz organizacjach państwowych i rządowych. Coraz więcej rzeczy dzieje się w świecie wyłącznie elektronicznym oraz przez internet.
Mało która firma nie posiada teraz e-faktur, czy choćby nie przechowuje kopii danych na komputerach w firmie. Ten proces zostawia również swój ślad na większych organizacjach państwowych, opłacanych ze Skarbu Państwa.

Policja, szpitale, urzędy- te wszystkie organizacje wkładają duże pieniądze w przesiadkę na nowoczesne metody i sposoby obsługi zadań.

Najnowszym projektem jest oczywiście kwestia informatyzacji dokumentacji medycznej pacjentów w szpitalach i przychodniach.

Wikipedia o informatyce medycznej

dokumentacja pacjentów online
Informatyka medyczna - dział informatyki, zajmuje się przetwarzaniem, przechowywaniem, przesyłaniem oraz metodami tworzenia systemów przetwarzających informacje wykorzystywane w opiece zdrowotnej. Informatyka medyczna obejmuje: systemy informatyczne dla jednostek służby zdrowia (szpitali, aptek itp.), systemy wspomagania diagnostyki, przetwarzanie i analizę sygnałów medycznych (np. EKG), przetwarzanie i analizę obrazów medycznych, oprogramowanie aparatury medycznej, standardy wymiany informacji HL7, DICOM, wspomaganie badań naukowych. Edukacja w tej dziedzinie ma miejsce na kierunkach technicznych (np. inżynieria biomedyczna, informatyka - wybór specjalizacji w trakcie trwania studiów).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyka_medyczna.