Złodziej w dzisiejszych czasach to naprawdę extra fucha!
A wiecie co jest najgorsze? Jak łatwo być w dzisiejszych czasach oszustem i nie ponieść żadnych konsekwencji. Ba - nie trzeba nawet wychodzić z domu! Bo ludzie...to jednak naprawdę za grosz rozsądku nie mają. Podajesz na FB swój adres i wrzucasz zdjęcia swojego wypasionego domu? Super, świetnie, genialne. Padłeś ofiarą kradzieży? Ups. Chwalisz się swoim dowodem osobistym? Serio kurde? A potem dostajesz jakieś dziwne pismo z banku, że niby masz jakiś kredyt do zapłaty. Ups. Tak, to prawda - winien jest niewydolny system, nie ma sprawiedliwości, kodeks karny jest zbyt rzadko aktualizowany, i ogólnie sądy działają strasznie opieszale, a jak już jakaś kara na oszusta spadnie, to pożal się Boże - żadnej sprawiedliwości! No to wszystko prawda. Ale idiotą to się chyba jednak trzeba urodzić.
Poczytaj sobie o cyberprzstępczości:
Według Norton Cybercrime report w 2012 roku aż 556 mln ludzi na całym świecie padło ofiarą przestępczości w sieci. Co zrobić, aby zminimalizować zagrożenie i czuć się bezpieczniej?
Cyberprzestępcy mogą zaatakować każdego użytkownika internetu oraz telefonu komórkowego. Ofiarą przestępczości w sieci w ciągu ostatniego roku padło 45 proc. polskich internautów, a część z nich może nawet nie być tego świadoma, ponieważ nie wie, iż szkodliwe oprogramowanie niekiedy działa w ukryciu, w niewidoczny sposób. Szczególnie narażone na ataki sa dzieci, które nie wiedzą o istniejących zagrożeniach oraz są mniej podejrzliwe. Mirosław Maj, prezes fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń twierdzi, że hakerzy często używają prostych zabiegów socjotechnicznych, aby wzbudzić zaufanie internauty, na przykład podszywają się pod kolegę z pracy lub ze szkoły. Następnie proszą o przysługę, taką jak wysłanie SMS-a, którzy rzekomo kosztuje kilka groszy, a naprawdę kilkanaście złotych. Niestety, aż jedna na cztery osoby daje się nabrać na taki podstęp.
Źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/cyberprzestepczosc_czym_jest_i_jak_sie_przed_nia_bronic_244181.html
Sieć - naprawdę czyhają w niej jakieś zagrożenia?
Żeby się czuć bezpiecznie czasem wystarczy nie zdawać sobie sprawy z tego, że istnieje jakieś zagrożenie. Zwracamy uwagę na takie przestępstwa jak kradzieże, gwałty, itd. a nie mamy świadomości, że coś złego może się nam przytrafić... w internecie. Im młodsze pokolenie tym bardziej bezkrytycznie podchodzi do tych kwestii. Sieć staje się powoli "środowiskiem naturalnym" wielu grup społecznych. No dobra - ale co takiego strasznego może nam się stać? Były medialne akcje dotyczące tego, że za pomocą internetu pedofile poszukują ofiar. Pojawiały się kwestie wykorzystywania nagrań czy zdjęć do kompromitacji danej osoby. Jednak to nie wszystko - to tylko czubek góry lodowej!