Sztukaterie zewnętrzne i bonie - chcesz wiedzieć jak wykończyć elewację swojego domu? Zobacz

Gust i bezguście

bonie narożneSztukaterie można również stosować na zewnątrz budynku.

Jednak, jeśli chcemy żeby to wyglądało naprawdę...dobrze, to budynek musi być stylowy - wszystkie elementy muszą do siebie pasować.

Całość musi być harmonijna, z tego powodu naprawdę nie każdy dom powinien posiadać takie elementy dekoracyjne.

Niestety coraz częściej widuje się bonie czy też gzymsy w nowych domach, które sprawiają że całość wygląda w najlepszym razie kiczowato, w najgorszym - jak gargamel z kilku epok.
Mniej znaczy więcej, zwłaszcza w architekturze.

Nie mam tu na myśli stylowych kamienic, czy tez budynków renesansowych, bądź barokowych - tutaj przy ich odnawianiu zastosowanie sztukaterii zewnętrznej jest wręcz niezbędne.

Termodernizacja kamienic - kwestie estetyczne

Styl secesyjny - takie kamienice naprawdę robią wrażenie.

W polskich miastach jest ich sporo i stanowią często atrakcję turystyczną.

Jednak wiele z takich kamienic wymaga remontu.
Tutaj trzeba pamiętać o tym, że wewnątrz mieszkają ludzie i konieczne jest doprowadzenie tego typu nieruchomości do współczesnych standardów. Jednym z problemów jest tutaj termodernizacja.

Niestety - parę budynków padło już ofiarą styropianu.

A naprawdę można zachować fasadę, lub odtworzyć ją za pomocą sztukaterii zewnętrznych. Takie budynki mają swój charakterystyczny styl, który stanowi o ich uroku i wartości zabytkowej, naprawdę zbrodnią jest niszczenie tej unikalności.
Warto również zrozumieć potrzeby mieszkańców - chcą przecież żyć w ciepłych mieszkaniach i nie mają zamiaru płacić wysokich rachunków za ogrzewanie.
Naprawdę warto przeprowadzić renowację z głową i zamiast pozbywać się pięknych fasad, wyremontować je.

O nowych domach-dworkach

bonie narożnePolacy uwielbiają dworkowy styl i wszystko co kojarzy się ze szlachtą i Złotym Wiekiem.
Taka nostalgia za starymi, lepszymi czasami, kiedy wszystko było piękniejsza.
Świetnie - tylko że mało kto może się pochwalić szlacheckim pochodzeniem. W efekcie powstają a la dworki z a la kolumienkami i z innymi dziwnymi elementami. Cóż - każdy ma prawo do swojego gustu (i bezguścia), jednak fakt jest taki, że domy ze spadzistymi dachami naprawdę są mniej funkcjonalne, niż z piętrem o prostych ścianach i pełnej wysokości. Na szczęście - ostatnio jest odwrót od takich tendencji i coraz popularniejsze są budynki o prostej, nowoczesnej bryle.
W zasadzie ja przeciwko dworkom nic nie mam - tym oryginalnym, czy tez tym zachowującym taki styl we wszystkich detalach.

Jednak próżno szukać takich domów - niestety.

Pomysł na elewację starego domu

Sztukaterie zewnętrzne są naprawdę ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wyremontować stary dom i nadać mu odpowiedniego charakteru. Listwy wokół okien sprawdzą się zarówno na fasadach kamienic, jak i na starych wolnostojących domach, ciekawie będą się prezentowały również gzymsy. Takie elementy wbrew pozorom wcale nie są jakoś bardzo drogie, a efekt potrafi być ciekawy.

.

Dodane: 27-03-2015 12:11

Tagi: bonie

Widok do druku:

bonie narożne

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: