Definicja: Geodezja Górnicza
Geodezja górnicza zaliczana jest do geodezji gospodarczej i jest nauką zajmującą się zagadnieniami związanymi z projektowaniem, obsługą: górnictwa podziemnego, górnictwa otworowego, górnictwa odkrywkowego, a także budownictwa podziemnego. W zakresie działań geodezji górniczej dla kopalń podziemnych mieszczą się następujące zagadnienia: orientacja sytuacyjna i wysokościowa kopalń, pomiary realizacyjne (w tym zagadnienia przebitkowe), inwentaryzacje urządzeń szybowych oraz innych obiektów i urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu zakładu górniczego, pomiary deformacji terenu górniczego teren górniczy, aktualizacja dokumentacji mierniczo-geologicznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_górnicza
Geodeta i jego kształcenie
Droga kształcenia przyszłych geodetów jest dość trudna i wymagająca, jest to w końcu zawód wymagający pewnych ściśle określonych umiejętności, ale również i predyspozycji.
Technika budowlane często maja kierunek geodezyjny na który można się zapisać i w ten sposób zacząć swoją przygodę z tą dziedziną. Jest to niezły początek i pozwala przyswoić pewne podstawy i w razie czego zrezygnować i jeżeli to nie dla nas.
Oczywiście można skończyć liceum i pójść na studia geodezyjne, jednak to dla niektórych skok na zbyt głęboką wodę, z powodu wysokiego poziomu startowego przedmiotów.
Geodezja a miernictwo
Co ciekawe jedynie w Polsce geodezja służy do określenia zarówno działu zajmującego się pomiarem dużych powierzchni oraz z technikami pomiarów małych powierzchni. W innych krajach używa się pojęcia mierniczy, które lepiej oddaje ogół wykonywanych prac, które u nas wykonuje geodeta, nie ważne czy jest on geodetą odpowiedzialnym za badanie dużych powierzchni czy jedynie mierniczym.
Geodezja miernicza ma zastosowanie przy realizacji zleceń indywidualnych, czyli wszelkie budowy czy inwestycje wymagają pełnej obsługi mierniczych zarówno przed, w trakcie jak i po.